Pojam, struktura i funkcija religije
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 16 | Nivo: Poljoprivredni fakultet

Садржај
Увод....................................................................................3
Социологија религије........................................................4
Настанак религије.............................................................4
Појам религије...................................................................5
Структура религије............................................................6
Индикатори религиозности...............................................7
Функције религије..............................................................9
Теорије религије..............................................................10
Маркс и религија.........................................................10
Диркем и религијски ритуали......................................11
Вебер: светске религије и друштвена промена.......12
Секуларизација................................................................13
Верски фундаментализам..............................................14
Закључак..........................................................................15
Литература.......................................................................16
Увод
Током историје цивилизације религија је имала снажан утицај на развој и животе људских бића. Она се у различитим облицима јавља у свим познатим људским друштвима. Најранија друштва, о чијем постојању сведоче само археолошки остаци, показују јасне трагове религијских симбола и обреда. Током каснијег развоја човека и друштва уопште, религија је наставила да игра централну улогу у људском искуству, утичући на поглед на свет који нас окружује, као и на реакције на тај свет.
Религијски поглед на свет и модерна рационалистичка мисао одувек су били у супротности једно другом. Расправе о еволуционистичком и креационистичком поимању света потенцирају два веома различита схватања порекла људског рода. У савраменом друштву у ком данас живимо, рационалистичко посматрање света и појава које нас окружују је све доминантније и нема изгледа да би се у догледној будућности ствари могле радикалније променити Ипак, увек ће се јављати неповољне реакције на науку и рационално размишљање, пошто они остају неми пред фундаменталним питањима каква су она која се односе на смисао и сврху живота. Управо та питања одувек су представљала суштину религије и подгрејавала идеју вере и емоционалног скока у веровање.
Проучавање религије је дуготрајан процес јер социологу намеће посебну врсту захтева. У анализи религијске праксе потребно је разумети значење великог броја различитих веровања и ритуала које налазимо у разним људским културама. Морамо да покажемо разумевање за идеале који надахњују дубока убеђења верника, а да их истовремено прикажемо у уравнотеженом светлу. Морамо да укажемо на идеје које траже оно што је вечито, а да при том, препознамо да се поједине верске групе баве и сасвим овоземаљским циљевима као што су стицање новца или врбовање следбеника. Треба да препознамо шароликост верских уверења и начина понашања, али и да продремо у саму природу религије као опште појаве.
Социологија религије
Социологија религије представља самосталну социолошку дисциплину која проучава знaчај и улогу религије у друштву, као и различите облике у којима се религијска веровања и религијске активности испољавају кроз историју људског друштва. Такође проучава и религијска веровања, обичаје и култове појединачних група и заједница, видове организовања, као и односе које су оне развиле током историје.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!